ТТВ
ТТВ

Како туризам заснован на очувању преобликује путовања на Малдивима, Бахамима и Индонезији ради боље заштите коралних гребена

Среда, март КСНУМКС, КСНУМКС

У тропским дестинацијама као што су Малдиви, Бахами и Тајланд, туризам се често суочава са испитивањем због његовог утицаја на коралне гребене. Многи критичари тврде да ће развој туризма на овим нетакнутим локацијама неизбежно довести до еколошка деградација. Међутим, важно је то напоменути глобални климатски догађаји већ су нанели озбиљну штету коралним гребенима. Тхе Цорал Витаје Компанија са седиштем на Бахамима, био је гласан о хитним питањима са којима се суочавају корални екосистеми. Према подацима Цорал Вите, половина светских коралних гребена је већ нестала, а очекује се да ће више од 90% нестати. 2050 услед климатских промена и других фактора животне средине.

Узроци деградације корала

Иако се туризам често окривљује за уништавање коралних гребена, важно је препознати да су други фактори играли много значајнију улогу у њиховом опадању. Климатске промене, оверфисхинг, и загађење су идентификовани као прва три кривца одговоран за деградацију корала. Ураган Дориан и ширење болести попут губитак каменог коралног ткива су опустошили гребене у Бахами, бришући 80% корала у региону. Ова питања су далеко више повезана са ширим изазовима животне средине и климатских промена него са директним утицајем туризма.

Међутим, остаје питање да ли туризам, када се правилно управља, може послужити као а позитивна сила за очување, или да ли је најбољи приступ оставити коралне гребене нетакнутим без икаквих економских подстицаја за њихову заштиту.

Улога потпомогнуте еволуције у обнављању корала

Јоханна Леонхардт, водећи научник у Програм обнове корала Фондације Сонева, то наглашава нерад није опција. Она сматра да ако се настави садашња путања климатских промена, само најотпорнији корални гребени преживеће. За борбу против овога залаже се Фондација Сонева потпомогнута еволуција, што укључује коришћење техника људске интервенције као што су селективни узгој, генетска модификација и манипулација микробиомом да помогну коралима да издрже климатске стресоре као што су пораст температуре океана закисељавање. Леонхардт напомиње да обнављање гребена није само „сађење лепих корала“, већ и садне врсте са специфичним еколошким функцијама што може помоћи у изградњи отпорнијег екосистема.

Глобално повећање напора за обнову корала

Потреба за а глобални напори да се обнове корални гребени постаје све хитнији, а туристичка индустрија мора играти улогу у повећању ових напора. У рано 2025, Фондација Сонева био домаћин дијалога о рестаурацији корала, окупљајући научници, стручњаци за финансије и креатори политике расправити скалабилна решења. У заједничком саопштењу са догађаја наглашено је да док садња корала је доживео неке успехе, тренутни напори на рестаурацији су превише радно интензивни да би се ефикасно проширили. Већина коралних гребена простире се на десетине хиљада квадратних миља, али пројекти рестаурације су успели да покрију само делић те области.

Један од кључних закључака био је то успешна регенерација гребена иде даље од садње корала. То захтева јаче политике, контрола загађења, и боље управљање приобаљем. Финансијска подршка за ове пројекте мора бити укључујући, укључивање локалних заједница и избегавање интервенција које не узимају у обзир локалне потребе. Комбиновање најсавременија научна истраживања са традиционално знање је од суштинског значаја за стварање одрживих, дугорочних решења за заштиту гребена.

Успон туризма заснованог на очувању

Како путници постају еколошки свеснији, туристичка индустрија је почела да прихвата туризам заснован на очувању, модел који интегрише одрживе праксе заштита животне средине. Одређивањем приоритета очување дивљих животиња, заштита мора, и благостање заједнице, туризам заснован на очувању то осигурава приходи од туризма се директно користе за подршку напорима за заштиту животне средине, као што је рестаурација коралног гребена.

Одабир хотела или одмаралишта који су активно укључени у очување гребена шаље јасну поруку о потражњи за одговоран туризам. Одмаралишта која инвестирају у рестаурација корала, заштита мора, и друге одрживе праксе показују да туризам може напредовати упоредо са очувањем. Насупрот томе, подршка предузећима која игноришу своју еколошку одговорност јача статус куо и отежава напредак.

Успешни примери сарадње у туризму и очувању

Неколико туристичких предузећа се успешно интегрисало напори за обнову корала у своје пословање, показујући да туризам заиста може допринети очувању гребена. На пример, тхе Фондација Сонева у Малдиви је засадио преко 117,000 корала, постизање а 74% стопа преживљавања након последњег догађаја избељивања корала. Слично томе, тхе Гили Ланканфусхи Малдиви успешно креиран 419 линија корала користећи преко 15 различитих врста за побољшање биодиверзитета гребена. Они су пресађивали 130 ових редова, постизање а 39.4% стопа преживљавања.

Друга одмаралишта попут Барос Малдиви Плажа АИАНА Комодо Ваецицу in Бали такође су дали значајан допринос рестаурацији гребена. на пример, Барос Малдиви је спонзорисао преко 480 коралних оквира, Док је АИАНА Комодо је засадио преко 2,500 корала као део својих текућих иницијатива за очување мора.

Иновативне технике за рестаурацију корала

Развијају се иновативне технике како би помогле коралним гребенима да преживе изазове које представљају климатске промене. На пример, Сик Сенсес Лааму у Малдиви је пустио преко 12 милиона ларви корала за побољшање генетске разноликости и јачање отпорности гребена. Ови напори такође подржавају успостављање заштићених морских подручја (МПА), који чувају не само коралне гребене већ и цео морски екосистем.

At Цорал Вита у Бахами, обнова корала се постиже коришћењем фузионе структуре који пружају бољу подршку за раст фрагмената корала. укупно, Цорал Вита је радио на 1.79 хектара гребена и засадио је преко 6,500 корала за само годину дана. Ови напори су пример како се Туризам може играти активну улогу у чување гребена кроз научне иновације праксе одрживог туризма.

Будућност очувања корала и туризма

Гледајући унапред, будућност коралних гребена зависи од сарадња између туристичких предузећа, научника и креатора политике. Као климатске промене наставља да се интензивира, потреба за велики напори на рестаурацији постаће још хитније. Туризам, ако се ради одговорно, може послужити као кључни покретач ове промене пружањем подршке праксе засноване на очувању финансирање пројеката рестаурације које имају користи и за животну средину и за локалну економију.

Туристичка предузећа би требало да дају све више приоритета очување корала заштита мора као део њихових циљева одрживости. Чинећи то, они не само да помажу у заштити животне средине, већ и осигуравају да дестинације на које се ослањају остају одрживе и привлачне путницима у годинама које долазе.

Закључак: Улога путника у очувању корала

Као туристи, сви ми имамо улогу у обезбеђивању опстанка коралних гребена. Подршка туризму заснованом на очувању избор еколошки прихватљивог смештаја који улажу у напоре за обнову корала могу значајно допринети глобално очување гребена. Данашњи избори за путовања ће одредити да ли корални гребени настављају да напредују или ће постати још једна жртва климатских промена.

Подели:

Претплатите се на наше билтене

Релатед Поруке

Коментари:

Ostavite komentar

Ваша емаил адреса неће бити објављена. Obavezna polja su označena *

Одаберите језик

ПАРТНЕРИ

ат-ТТВ

Претплатите се на наше билтене

Желим да примам вести о путовањима и обавештења о трговинским догађајима од Travel And Tour World. Прочитао сам Travel And Tour World'sОбавештење о приватности.

РЕГИОНАЛНЕ ВЕСТИ

Европа

Америка

Блиски исток

Азија